Адрес

вулиця Прорізна, 17, Київ, Україна, 02000

станція метро «Золоті ворота», «Хрещатик»

222

Контакты

(044) 234-62-51 
(044) 278-73-92

 

E-Mail

WWW

Часы работы

Пн:10:00-19:30(15:00-15:30)

Київський академічний Молодий театр

24 вересня 1917 року в Києві розпочав свою діяльність Молодий театр під керівництвом Леся Курбаса. Життя Молодого ділиться на два періоди: 1916 – 1919 та 1979 – і донині.

 

У 1870 році садибу по вулиці Прорізна, 17 придбав «під спорудження мурованого будинку» Микола Григорович-Барський. За три роки проект будинку на два поверхи склав архітектор П. Федоров. У 1902-му додано третій поверх, а в 1912–1913 роках за проектом цивільного інженера О. Гіле­вича здійснено реконструкцію, добудовано четвертий поверх, фасад декоровано в стилі модерн.

Спочатку будинок функціонував як прибутковий, на першому поверсі розміщувалися крамниці.

У 1918–1919 частину будинку зайняв Моло­дий театр Леся Курбаса. Пізніше в приміщен­ні працював польський театр, згодом розмі­стився «Будинок Червоної армії та фльоти». Протягом 1944–1985 років свої сеанси тут де­монстрував кінотеатр «Комсомолець України». З 1986-го до будинку на Прорізній, 17 знову повернувся театр, на той час Молодіжний.

 

18 травня 1916 року пройшла перша зустріч Леся Курбаса з членами гуртка, що пізніше став студією Молодого театру. Група молодих акторів активно працювала над створен­ням вистав. І вже 9 травня 1917-го актори показали в Лук’янівському народному домі виставу «Базар» за п’єсою В. Винниченка.

Перший сезон, юридично ще не зареєстрованого «Мо­лодого театру», відкрито 24 вересня прем’єрою «Чорна Пантера і Білий Медвідь» того ж автора. Згодом театр очолив видатний театральний філософ і практик, режисер-педагог Лесь Степанович Курбас.

21 травня 1918 року написано й опубліковано в друкарні «Прогрес» окремою брошурою «документ, якого доти не мав жоден український театр», – Статут Товариства на вірі «Молодий театр у Києві». Статут зареєстровано у київського нотаріуса Михайла Арнольда по реєстру №2719 та в Київській міській управі. З цього моменту починає своє офі­ційне, юридично закріплене, життя Молодий театр. Хоча насправді, Молодий на той час існує вже повно­цінних два роки.

Метою діяльності театру стало прагнення розвинути реалістичні традиції корифеїв і втілити у життя мрії про заснування нового українського театру, який би не поступався перед кращим європейським. Піднести українське театральне мистецтво на рівень світової культури.

Театр знайомив глядачів зі стародавнім українським верте­пом, шедеврами української та світової класики, сучасною драматургією. У різноманітності репертуару Курбас вба­чав можливість опанування акторами всього напрацьо­ваного світового театрального досвіду. Саме це, на його думку, спричиняло появу нового універсального актора і як результат – нового українського театру.

У 1919 році Радянська влада націоналізувала і ліквідувала Молодий – у середині квітня вийшла постанова Всеукраїнського театрального комітету про об’єднання Державного драматичного театру з «Моло­дим театром» та перейменування колективу на Перший театр Україн­ської Радянської Республіки імені Шевченка. Це був адміністратив­ний акт, який ламав усі плани й сподівання, колектив втратив право вибору свого власного творчого шляху. Робота в театрі припинилась.

Але цих двох років вистачило, аби Молодий зчинив справжню револю­цію у театральному світі молодої України. Під орудою Курбаса Молодий оголосив війну театральній рутині, штампам, художній безхребетності. Згодом із коріння Молодого виросло розлоге дерево національного українського театру. Молоді студійці перетворилися на видатних акторів та режисерів, які в різних театрах впродовж всього творчого життя про­довжували справу Леся Курбаса і Молодого театру.

У 1979 році наказом Міністерства культури УРСР було створено Мо­лодіжний театр. 14 грудня відбувся перший збір трупи. Спочатку театр працював у Будинку культури «Метробуд» (вул. Прорізна, 8). Першу виставу «…З весною я до тебе повернусь!» актори зіграли 26 квітня 1980 року.

Через шість років Молодіжний переїхав на Прорізну, 17. У 1995 році – отримав назву Молодий. Таким чином було з’єднано розірваний історичний ланцюг часу, і Моло­дий театр продовжив своє життя там, де і народився.

 

З 2012 року художній керівник театру – Андрій Білоус. Молодий режисер збіль­шує кількість прем’єр до десяти за сезон, активно реалізує підтримку нового покоління режисерів, сут­тєво реконструює будівлю театру, запускає потужний механізм гастрольної та фестивальної діяльності.

 

У 2014 році театр стає членом Європейської театральної конвенції, бере участь у міжнародних проектах, налагоджує комунікації із закордонними театрами та режисерами. Реалізується головне завдання, яке ставив перед Молодим театром Лесь Курбас, – інтеграція українського театру в європей­ський культурний простір. Основними напрямками діяльності театру є робота з молодими режисерами та сучасною драматургією, пошук нових форм, міжнародна діяльність і копродукція.

Театр не зраджує маніфесту, проголошеному ак­торами Молодого 100 років тому. Як і тоді, сенс життя та праці Молодого – в пошуках вічних тем, що хвилюють людей в усі часи.

 

Театр для людей молодих душею!

туристический
информационный
центр